- Det har varit mycket lyckade dagar med rekordmånga besökare, säger Jenny Söderström, vd på Kristallen Lannavaara som, tillsammans med Övre Norrlands guldgrävarklubb (ÖNG), arrangerade tävlingarna.
Lannavaara var först ut med att börja anordna guldvaskartävlingar i Sverige. Nu, nästan 30 år senare, har det blivit en årlig tilldragelse som lockar folk från såväl närområdet som utlandet.
- Vi har många deltagare som kommit från till exempel Finland, säger Jenny Söderström.
Besvärligt
Årets tävlingar slog även rekord i nybörjarklassen. 15 stycken tävlande gjorde sin debut i fajten om vem som hittade flest guldkorn. Enligt Tord Eriksson från Sigtuna var det ingen lätt sak att göra.
- Det var besvärligt. Jag hittade kornen men lyckades inte få upp dem från vaskpannan till provröret, säger han med ett leende.
Svärsonen Erik Sandwall, från Alingsås, hade däremot vanan inne och visste vad som krävdes. Dessvärre räckte det inte hela vägen fram men han tog det med gott mod och lite reflektioner över teknik och vaskpanneform.
- Det spelar verkligen roll vilken sorts vaskpanna man använder. Jag satsade stenhårt med min gamla panna men hittade noll guldkorn, säger han.
Guld
Under dagen hölls även final i ÖNG:s klubbmästerskap. Segrare blev Bo Lindberg som, totalt oförberedd på segern, fick motta en nio grams guldgubbe i 24 karats guld att sätta i vaskarhatten.
- Jag känner mig riktigt paff. Det här var jag inte riktigt beredd på, säger Bo Lindberg.
En annan som hade kommit dit för att tävla om just den guldgubben var Mattias Kroon. Han fick se sig slagen av Bo Lindberg men vaskade istället fram titeln som årets svenske mästare i herrklassen.
- Det känns riktigt bra. Jag åkte hit för att få en till guldgubbe men fick istället en större gubbe på en sten, säger han och håller leende upp vandringspokalen för SM i guldvaskning.
Svenska mästare i dam- och veteranklasserna blev Matilda Lomvik och Hans Johansson. Priserna de fick med sig hem var även de medaljer, prispengar och varsin vandringspokal. Alla deltagare fick även behålla det guld de hade vaskat fram.