Helgens konferens i Uleåborg var den tredje arktiska kvinnokonferensen i ordningen. Totalt deltog 90-talet representanter från kvinnojourer och kriscenter i Sverige, Norge, Finland, Island, Grönland, Färöarna och Ryssland. Temat för årets konferens var "Sex slaveri in our times".
– Konferensen brukar hållas var tredje eller vart fjärde år. Vi hoppas givetvis att det blir en fjärde konferens, men allt handlar om finansieringen, säger Mildred Hedberg, Kvinnojouren Iris i Luleå.
En av de frågor som diskuterade var sexuellt våld mot kvinnor, våld som ofta på olika sätt övergår i prostitution.
– Representanter från Rosa projektet i Norge fanns på plats och berättade om hur de ger råd och stöd till kvinnor och hjälper dem ut ur prostitution. Ofta handlar det om kvinnor från andra länder som är människohandlade in till Norge, berättar hon.
Rosa projektet är en statlig verksamhet som sköts av norska kvinnocenter och finansieras helt av pengar från regeringen.
– Så skulle vi vilja ha det i Sverige också. Vi har ett embryo till det i Lilja-projektet, men det finns inga pengar, konstaterar Mildred Hedberg.
En annan fråga som diskuterades var kriminalisering av sexköpare. Där är lagstiftningen lite olika i de olika länderna.
– I Finland är endast människohandel kriminaliserat och den lagen är inte så bra. I Ryssland är det kriminellt både att köpa och sälja sex, men oftast är det kvinnan som får ett lågt bötesstraff. Vi vill att det ska vara samma lagstiftning i alla länder som i Sverige, Norge och Island, där alla sexköpare kriminaliseras, säger Mildred Hedberg.