Undersökning om rovdjur

De politiska partierna går inte i takt med väljarna när det gäller rovdjursfrågor.
- Politikerna begår ett misstag när de fokuserar på antalsmål i stället för förvaltningsfrågor, säger Göran Ericsson, forskare vid SLU/Fjällmistra.

KIRUNA2006-09-11 06:00
Camilla Sandström, Umeå universitet, och Göran Ericsson, Sveriges lantbruksuniversitet i Umeå, har inom ramarna för Fjällmistra genomfört ytterligare en undersökning angående människors inställning till de stora rovdjuren. Den här gången har de jämfört de politiska partiernas syn på rovdjursfrågan med väljarnas.
- I Norrbotten finns inte samma spänning i rovdjursfrågorna som i till exempel Dalarna och Gästrikland. Men det beror troligen på avsaknaden av varg. Vargen är inte bara symbolisk utan driver även debatten, säger Göran Ericsson.
- I Norrbotten och Västerbotten är partierna mer i takt med medborgarna än i andra län.
Undersökningen visar bland annat att det finns ett stort folkligt stöd för att liberalisera §28 i jaktförordningen, det vill säga stärka tamdjursägarens rätt att freda sina tamdjur även utanför hägn, oavsett vilket politiskt parti man sympatiserar med. Likaså anser en majoritet av befolkningen, oavsett partisympati, att jakt på stora rovdjur är acceptabelt om djuren sökt sig in i tättbefolkade områden.
Det är framför allt frågor om förvaltning som engagerar medborgarna, medan de politiska partierna fokuserar på riksdagens antalsmål. Antalsmålen är de målsättningar som riksdagen har för antalet föryngringar bland rovdjuren.
- Vi menar att partierna gjort ett misstag i den här debatten. Medborgarna vill diskutera konkreta förvaltningsfrågor, men politiken omvandlar det till diskussioner om antalsmålen som är svåra att konceptualisera. Det kan ha bidragit till den klyfta som finns mellan väljare och partier, säger Göran Ericsson.
Har de politiska partierna inte lyssnat på väljarna?
- Den slutsatsen kan jag inte dra. Men det står klart att när riksdagen formulerat antalsmålen, vilka de övriga partierna måste förhålla sig till, har man missat delarna om förvaltning och konsekvenser, säger Göran Ericsson.
Om en framtida regering skulle fokusera mer på förvaltningen av rovdjuren, tror Göran Ericsson att acceptansen för antalsmålen också skulle öka.
- Det krävs en politisk process där man även måste ge väljarna en värdegrund.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om