Slutdrucket för politikerna

Betala din egen alkohol, föreslog Gunnar Selberg (C) till kommunledningen. Okej, tyckte kommunledningen. Förslaget bifölls under måndagens fullmäktige och nu ska kommunen rita upp en policy.

Betalar själv. Gunnar Selberg säger att han betalar alkoholen själv när han representerar Centerpartiet på stämmor och liknande.

Betalar själv. Gunnar Selberg säger att han betalar alkoholen själv när han representerar Centerpartiet på stämmor och liknande.

Foto: Thomas Lövgren

Kiruna2018-02-19 18:25

Hädanefter får kommunpolitiker i Kiruna stå för notan själv när det bjuds på alkohol vid officiella middagar.

Oppositionspolitikern Gunnar Selberg väckte motion redan förra året, där han föreslog att kommunstyrelsen ska rita upp och anta en policy.

– Om det är så att man är på en middag där det finns öl, vin eller avec, då får man betala för det själv helt enkelt.

En av orsakerna till att Gunnar Selberg väckt motionen var den bild han beskrev för fullmäktige.

– Jag tror inte att det är så vanligt förekommande idag men det finns de som har bilden hur politiker frotterar sig, dricker champagne och äter flotta middagar, tänk så bra det vore att kunna säga då: "Vi på Kiruna kommun låter aldrig skattebetalarna stå för vår alkohol".

När frågan dryftats i kommunstyrelsen så har kommunledningen och opposition inte varit helt överens. Därför blev det viss förvåning i Centerpartiet när kommunalrådet Kristina Zakrisson (S) valde att bifalla motionen.

– Egentligen har vi inte haft något emot det. När vi representerar så brukar vi bjuda på ett glas vin till maten, men jag, Niklas (Sirén (V)) och Stefan (Sydberg (M)) dricker oftast alkoholfritt eftersom vi kör bil hem. Därför såg vi det mest som en administrativ åtgärd.

Tror du inte att det kan ligga nåt i att man genom en sådan här policy kan motverka den bilden som Gunnar Selberg beskriver?

– Ja, fast det blir nästan som att man förstärker den bilden istället, att det finns ett verkligt behov av en sådan policy. Vi ligger långt ner på listan av kommuner vad gäller att spendera pengar på representation.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om