Samtliga parter har överklagat morddomen

Samtliga inblandade parter har överklagat tingsrättens dom i det så kallade Bussmordet i Kiruna. Advokat Frida Larsson, som försvarar den livstidsdömde pappan, anser att han ska frikännas.

Det var den 15 juli som Reza Hoesini mördades på en buss i centrala Kiruna.

Det var den 15 juli som Reza Hoesini mördades på en buss i centrala Kiruna.

Foto: Montage

Kiruna2020-12-28 14:08

Det var den 11 december som Gällivare tingsrätt meddelade domarna mot de tre - pappan och hans två söner. Tingsrätten dömde samtliga för mordet på Reza Hoseini. Pappan dömdes till livstids fängelse, 17-åringen till fyra års sluten ungdomsvård och 15-åringen dömdes till två år och åtta månaders sluten ungdomsvård.

undefined
Det var den 15 juli som Reza Hoesini mördades på en buss i centrala Kiruna.

Domstolen avslog åklagarnas yrkande att pappan ska utvisas, något som åklagarna Lindha Strömberg och Fredrik Hannu nu överklagar.

– Vi är tillfreds med att samtliga dömdes för mord men vi anser att de två sönerna ska dömas till längre påföljder samt att hovrätten ska ompröva utvisningsbeslutet, säger Lindha Strömberg.

undefined
Åklagarna Lindha Strömberg och Fredrik Hannu yrkar bland annat på längre påföljder för sönerna.

Det är helt andra tongångar när vi pratar med advokaterna.

– Min klient ska frias för mord. Han erkänner misshandel. Alternativt ska min klient ha ett kortare straff än de fyra åren som tingsrätten utdömde, säger advokat Anna Melander som försvarar 17-åringen.

undefined
Samtliga försvarare, Jonas Westerlund, Anna Melander och Frida Larsson har överklagat tingsrättens dom.

Advokat Jonas Westerlund försvarar den 15-årige sonen. Trots att hans klient har erkänt att det var han som utförde allt knivvåld mot offret så yrkar nu advokaten på dråp.

– Under alla omständigheter ska påföljden sänkas, tingsrätten har räknat fel när den dömde honom till två år och åtta månader, säger Jonas Westerlund.

Frida Larsson försvarar pappan:

– Vi klagar gällande ansvar och påföljd. Han ska frikännas för mord och dömas till ett kortare fängelsestraff, säger hon.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!