Röntgen till rymden

Maserprogrammet på Esrange firar 20 år i dagarna.
Nästa skott ska innehålla röntgen.

KIRUNA2007-03-24 06:00
Rymdbolagets Maserprogram har pågått på Esrange sedan 1987. 19 mars det året sändes första vetenskapliga raketen upp. En Terrier Black Brant lyfte nyttolasten till nästan 30 mils höjd. 7 minuter och 15 sekunders tyngdlöshet uppnåddes.
Inom Maser sysslar man alltså med forskning i tyngdlöshet. Raketmotorn är den nämnda eller Skylark 7 och ekipaget når 20-35 mils höjd med 6-8 minuters tyngdlöshet. 4-7 experiment finns normalt i nyttolasten. I programmet har tio flygningar gjorts under åren.
Nästa raket sänds upp om ett år. Till dess tänker Rymdbolaget utveckla en modul i nyttolasten försedd med röntgen. Med denna ska forskarna kunna göra studier under flygningen avseende smältprocesser i legeringar under tyngdlöshet.
Rymdbolaget reklamerar vältaligt för Maser genom att hävda att flygningarna är driftsäkra och regelbundet återkommande och sköts av ett erfaret raketteam med låga kostnader.
I programmet medverkar också europeiska rymdorganisationen ESA samt rymdstyrelserna i Kanada, Japan och Nederländerna.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om