Öppnar 90 lägenheter

Expansionen i Kiruna är kraftig - men den har skapat bostadsbrist. Nu satsar kommunen 60 miljoner för att lösa problemet.- Vi öppnar upp de kallställda husen på Tarfalaglaciären, säger kommunalrådet Kenneth Stålnacke.

Kiruna2010-06-23 13:33

Det är ett mycket nöjt kommunalråd som berättar om satsningen som kommer att kosta cirka 60 miljoner kroror. 90 lägenheter på området Tarfalaglaciären ska öppnas upp och de kommer att vara klara för inflyttning på hösten 2011.

- Vi lever i en kommun som har landets häftigaste utvecklingspotential. För 10 år sedan stod vi med 1.000 tomma lägenheter - och nu är det brist på bostäder. Det är fantastiskt, säger Kenneth Stålnacke.

Tidigare har Kirunabostäder öppnat hus på det aktuella området och det är, enligt Stålnacke, "bra hus" som nu ska torkas, rivas ut och sedan inredas på nytt.

Kommunen kommer sedan att fortsätta med en upprustning av Björkplan, Tallplan och de övriga husen i området - som länge varit eftersatt.

Dessutom kommer det att göras bostadssatsningar i Svappavaara - där tre nya gruvor ska öppnas.

- Vi synliggör nio tomter för småhus, vi funderar kring ytorna som frigörs när den kallställda, förstörda, delen av Ormen Långe rivs, och vi ska ha en dialog med LKAB kring de kallställda husen på Solbackenområdet, konstaterar Kenneth Stålnacke.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om