Nytt år - nya poster

Om två och en halv vecka tar Kristina Zakrisson (S) över kommunalrådsposten i Kiruna. Men vad händer med de förra råden? Jo, Kenneth Stålnacke blir rektor - och Lars Törnman löser ut sin kommunalrådspension.

Kristina Zakrisson.

Kristina Zakrisson.

Foto: Mattias Forsberg

Kiruna2010-12-15 06:00

- Pensionen löses ut automatiskt, säger Lars Törnman, 59, som därmed får ut ungefär 29.000 kronor i månaden.

- Det är mindre än vad jag hade fått om jag fått en full pension. Då hade jag fått 31.000-32.000 kronor i månaden, konstaterar han och fortsätter:

- Den är också lägre än den pension jag hade fått om jag hade varit kvar i LKAB. Gruvpensionen är lite högre.

Tekniska verken
Socialdemokraternas medlemsmöte har beslutat att Lars Törnman blir kvar som ordförande för tekniska verken efter nyår. På grund av pensionen kommer han inte att ta ut ett högre arvode än 4.000 kronor i månaden.

- Det kan jämföras med förre ordföranden Jörgen Lövgren som tog ut cirka 190.000 kronor per år, eller drygt 15.000 i månaden, i fasta arvoden och mötesarvoden. Räknar man med sociala avgifter så innebär det att skattebetalarna tjänar runt 800.000 kronor under mandatperioden med mig som ordförande för tekniska verken, förklarar Lars Törnman.

Blir rektor
Att Lars Törnmans kollega Kenneth Stålnacke blir rektor och vd för Malmfältens folkhögskola är redan klart. Men planerna på att kombinera det arbetet med en tung politisk post grusades i söndags då partiets medlemsmöte i stället valde Sten Nyhlén som ordförande för Kirunabostäder.

- Det är klart att jag blev besviken och förvånad. Men jag tror att mina väljare är än mer besvikna när jag, som fick över 700 kryss, inte får möjlighet att utöva någon verklig politik. De som röstat på mig känner att de har kastat bort sin röst och många undrar vad som händer inom Socialdemokratin, säger Kenneth Stålnacke vars enda post blir ordförandeskapet i kommunfullmäktige.

Gör du comeback till 2014?

- Jag kommer att satsa på mitt nya jobb till 100 procent. Vad som händer 2014 kan jag inte svara på i dagsläget. Det är alldeles för länge tills dess.

Har du rätt till någon ersättning efter tiden som kommunalråd?

- Nej, det tror jag inte. Jag har ju kommunalrådspensionen, men den faller bort när jag jobbar. Och jag vill jobba. Jag är alldeles för ung för pension.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om