"Modern slavhandel"
LKAB har sagt upp avtalet med en av sina entreprenörer i Kiruna.Entreprenören blir av med jobbet sedan det uppdagats brott mot arbetsmiljölagen. 32 polska byggjobbare har arbetat alldeles för mycket övertid och inte fått den veckovila de har rätt till.
Det har ställningsföretaget underlåtit att göra när man anlitade det polska företaget, som ingår i samma koncern.
Därtill har det uppdagats att de 32 polska byggjobbarna inte fått den veckovila som de har rätt till och att de arbetat alldeles för mycket övertid.
- Villkoret för att överhuvudtaget få göra jobb hos oss är att man följer svensk lag och arbetsmiljöregler, säger Lars-Eric Aaro.
Ställningsföretaget ska nu avveckla arbetet och LKAB kommer att ta in offerter på en ny entreprenad.
Blir bygget försenat?
- Ja, det är klart att det blir en komplikation för oss. Vi har bestämt oss för att ha vissa principer, säger Lars-Eric Aaro.
De polska arbetarnas arbetsvillkor uppmärksammades genom ett anonymt tips som gruvtolvan fick.
- Det här är modern slavhandel. En seriös entreprenör har inte en chans att konkurrera mot det här, säger gruvtolvans ordförande Harry Rantakyrö.
Harry Rantakyrö nämner som exempel en polsk arbetare som arbetade fem veckor och bara var ledig en enda dag under denna period. Arbetspass på 15-16 timmar har man också upptäckt vid granskningen av tidrapporterna.
Arbetspass på minst elva timmar per dag tycks ha varit regel för polackerna.
För att undvika att liknande situationer uppstår i framtiden kan det bli aktuellt att göra stickprov och kontrollera tidrapporterna för entreprenörernas anställda säger Lars-Eric Aaro.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!