Misstänkt mordförsök

Under helgen slog polis till mot flera adresser i Kiruna. I en lägenhet greps en ung man som nu är misstänkt för försök till mord.

Polisen gjorde flera tillslag på olika adresser.

Polisen gjorde flera tillslag på olika adresser.

Foto: privat

Kiruna2018-06-05 20:56

Polisinsatserna ägde rum under både lördagen och söndagen på minst två bostadsadresser runt om i Kiruna. Det är ännu oklart om de har något samband med varandra.

Men på en av adresserna har polisen spärrat av en lägenhet med polistejp. På lägenhetsdörren syns spår som liknar torkat blod.

En 23-årig man som är skriven på adressen greps i samband med polisinsatsen och senare anhölls mannen misstänkt för försök till mord. Han är känd av polisen sedan tidigare.

Enligt uppgifter till Norrbottens Media ska det röra sig om att en man blivit knivhuggen i buken.

Den 23-årige mannen har tilldelats en advokat och häktningsförhandling ska ha hållits idag klockan 14.00 vid Gällivare tingsrätt.

Vi återkommer med fler uppgifter.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om