Man hotade kompis – greps efter tumult

En man i 20-årsåldern orsakade polispådrag efter att ha hotat en jämnårig man i centrala Kiruna vid lunchtid på tisdag. Tumult uppstod när han greps av polisen. "Han misstänks för både olaga hot och våldsamt motstånd", säger David Levy, befäl vid polisens regionledningscentral i Umeå.

Foto:

Kiruna2018-02-13 16:40

Anmälan inkom strax efter klockan 11 på tisdagen.

– Någon ringer in till oss och uppger att personen hotar en annan man, en bekant till honom som är i samma älder. Patrull åker till platsen, anträffar den misstänkte gärningsmannen och då sätter han sig till motvärn, säger David Levy, RLC-befäl.

Var skedde händelsen?

– Jag vet platsen, men vill inte gå ut med den informationen nu.

Efter gripandet transporterades mannen till polisstationen i Kiruna. Förhör har även hållits med den målsägande mannen.

– Det finns vittnen till händelsen också, säger David Levy, som i övrigt inte har några närmare detaljer gällande dramat i centrala Kiruna.

Jouråklagaren har nu att ta ställning till om mannen ska anhållas.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om