Lönegapet ökar inom kommunen
Mycket snack och liten verkstad. Det är Gunnar Selbergs (C) dom över kommunledningen när gapet ökar mellan kvinnors och mäns löner inom kommunen.
OACCEPTABELT. Skillnaden mellan kvinnors och mäns löner har ökat med nära 1.000 kronor varje månad sedan 1994. Det accepteras inte av Gunnar Selberg (C).
Foto: Åsa Poromaa
- Det här visar att det inte är kompetens och prestation som avgör lönen. Det viktigaste tycks i stället vara lojaliteten med grabbgänget som kliar varandra på ryggen. Den här kulturen leder i förlängningen till astronomiska löner och mångmiljonbonusar. Enligt Gunnar Selberg ligger förklaringen till de ökade löneskillnaderna i det procentuella lönepåslaget. - Kvinnorna kommer aldrig ikapp och det kan vi inte acceptera. De som ligger före måste i stället stå tillbaka i löneökningen för det här får inte fortsätta, säger han och fortsätter: - Men slutligen är det alltid upp arbetsgivaren. Vill man så kan man rätta till det här i stället för att bara snacka. Säger man att man jobbar för jämställdhet så ska man göra det också. Allt annat är oärligt. Låga ingångslöner
- Det här är inte rätt. Vi ska inte ha sådana här löneskillnader - och de ska absolut inte öka, säger Mary Poromaa ordförande för Kommunal i Kiruna och fortsätter: - Problemet är att ingångslönerna är väldigt låga och det leder till stora skillnader hela vägen. Därför prioriterar vi att få upp ingångslönerna. - Det här är ett dilemma och det har vi påpekat i många år, säger kommunalrådet Kenneth Stålnacke och berättar att man har fått förklaringen att skillnaden ligger i att kommunen bara har runt 250 män anställda - och nära 2.000 kvinnor. - Men nu accepterar vi inte den förklaringen längre. Vi har gett personalchefen uppdraget att se till att få stopp på det här. Nästa gång lönerna mäts så ska skillnaderna ha minskat.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!