Det var förra veckan som en olycka inträffade vid fyrvägskorsningen på Hjalmar Lundbohmsvägen, nära gamla stadshuset. Nu har Skoltransport i Kiruna anmält olyckan till Arbetsmiljöverket.
Enligt anmälan stod skoltransporten stilla i korsningen vid ett rödljus med ytterligare en bil bakom sig som också stod stilla. Då kom det plötsligt en bil som bytte körfält och körde först in i bilen bakom skoltransporten och sedan in i bakdelen på skoltransports bil som enligt anmälaren blir rejält hoptryckt.
Chauffören av skoltransporten fick åka ambulans till sjukhus med lättare skador. Två barn under tio år fanns med i transporten men behövde inte uppsöka sjukvård efter kontroll av ambulanspersonalen på plats.