Konstmuseet i startgroparna

Länskonstmuseet i Kiruna börjar ta form och nu letar Konstmuseet i norr efter en museichef som ska bygga upp verksamheten.

FÖRVÄNTANSFULL. "För mig personligen blir det otroligt viktigt med en ledare som har visioner och vill prova på nya saker" säger Maria Ragnestam, konstnärlig ledare pådet kommande Länskonstmuseet.

FÖRVÄNTANSFULL. "För mig personligen blir det otroligt viktigt med en ledare som har visioner och vill prova på nya saker" säger Maria Ragnestam, konstnärlig ledare pådet kommande Länskonstmuseet.

Foto: Pressbild

Kiruna2017-06-20 06:00

I jobbannonsen står det att den blivande chefen ska bygga upp länskonstmuseet, som nu övergår till en permanent verksamhet i Kirunas nya stadshus från att ha varit ett samverkansprojekt.

– Den personen ska i allra högsta grad vara med och utforma verksamhetens innehåll och hur det ska se ut framöver samt handha fortsatt rekrytering. I det här skedet är vi väldigt öppna och nyfikna på vilka som kommer att söka och är intresserade, säger Maria Ragnestam, projektledare vid Konstmuseet i norr och konstnärlig ledare vid Länskonstmuseet.

Maria Ragnestam säger att det inte finns någon färdig plattform och att det i början kommer att handla om att få saker på plats och att skapa en helt ny verksamhet.

–  Dels innebär tjänsten att man jobbar mot politiker och direktionen vi har, alla tjänstemän och mot personalgruppen med utgångspunkt i Kiruna. Det viktiga är att vi ska producera konst av hög kvalitet, men även komma ihåg vår målgrupp och var vi verkar. Sedan handlar det ju även om den pedagogiska biten, ett museum är ju en kunskapsinstitution, säger hon.

Totalt kommer fem till sex personer att vara anställda på museet. Till hösten ska en tjänst inom marknadsföring och kommunikation och museipedagog att tillsättas.

– Jag är tillsatt som konstnärlig ledare. Längre fram kommer tillfälliga värdar att anställas, en tekniker som ska delas med hela huset och en museiassistent, men de har mer koppling till själva huset, säger Maria Ragnestam.

Förhoppningen är att tjänsten ska kunna tillsättas under senhösten 2017.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om