Kommunen vill se järnväg från Kaunisvaara

Stora olägenheter för både människor och miljö är vad kommunen pekar på i sitt remissyttrande till Trafikverket. Tåg hade varit en bättre och mer miljövänlig lösning för transporterna, framför allt genom Vittangi, anser kommunen.

Kiruna2012-05-18 06:00

De första malmtransporterna från gruvan i Kaunisvaara till omlastningscentralen i Svappavaara beräknas starta under 2013 och det är därför Trafikverket har gjort en förstudie för såväl området kring Vittangi som sträckan mot Junosuando.

Olägenheter
I ett remissvar lämnar Kiruna kommun sin syn på de kommande malmtransporterna. Sammanfattningsvis tror de att de ökade transporterna kommer att innebära ökade olägenheter både för de som trafikerar den aktuella vägsträckan, men också för de boende i exempelvis Vittangi.

I Vittangi utgör väg 395 byns centralgata och det är också där malmtransporterna kommer att ske. Problemen handlar om buller, damning och utsläpp av vägpartiklar. Dessutom, menar man, finns en betydande risk för utsläpp av metaller och växthusgaser.

Förbifart
Malmtransporterna innebär en stor ökning av trafiken, något som påverkar trafiksäkerheten. Därför diskuteras olika lösningar, varav en handlar om att göra en förbifart utanför Vittangi. Hur det än blir måste vägen rustas upp eftersom det kommer att bli ett ökat slitage under den tiden det tar att bygga den nya förbifarten.

Det finns många olika aspekter att ta in i beräkningarna, inte minst att flertalet detaljplaner skulle behöva ändras innan arbetet kan fortsätta.

Sammantaget handlar det om så stora olägenheter att miljökontoret hellre skulle se en lösning där malmen fraktas på järnväg än på väg. Därför vill de att Trafikverket snarast påbörjar en utredning om en ny järnväg. I andra hand vill dock kommunen att trafiken leds om utanför centrala Vittangi.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om