Kiruna mest positivt till globalisering

Kiruna hamnar på första plats bland Sveriges kommuner när det gäller synen på globalisering. Tvåa kom Haparanda. Det visar Svenskt näringslivs årliga undersökning om företagsklimatet i landets 290 kommuner. Kommunernas politiker och företagare har själva svarat på frågor.

KIRUNA2007-07-11 06:00
I undersökningen ställdes bland annat frågan: I ett globalt perspektiv växer nu många marknader snabbt och konkurrensen ökar också om kunderna. Hur bedömer du att detta påverkar ditt företags möjligheter till expansion?
I Kiruna kommun deltog cirka 120 företag samt fullmäktigeledamöter och ersättare i 2006 års undersökning.

Kiruna etta
Politikernas och företagarnas svar resulterade i att Kiruna hamnar i topp av landets kommuner. 63 procent av de tillfrågade företagarna svarade och 84 procent av de tillfrågade politikerna valde att medverka i undersökningen.
När det gäller företagarnas syn på globaliseringens effekter på företagets expansionsmöjligheter svarade 16 procent "mycket positivt" och 46 procent svarade att de hade en "ganska positiv" syn. 25 procent svarade "inte alls" och tio procent svarade "ganska negativt". Två procent tyckte att det var "mycket negativt".

Globaliserad kommun
Av de tillfrågade politikerna hade 24 procent en "mycket positiv" syn, 60 procent svarade "ganska positiv" och 12 procent svarade "inte alls". 4 procent svarade "ganska negativt".
Bengt Jaegtnes, VD för näringslivsbolaget Progressum ser placeringen som ett kvitto på att Kiruna är en globaliserad kommun.

Ute och hittat impulser
- Jag tycker att det är jättekul. Vi har länge varit en kommun med verksamheter och impulser både nationellt, internationellt och på lokal nivå. Gruvan är ledande och har varit ute och hittat impulser för staden. Sedan har vi en turistindustri och en testverksamhet som det går bra för.
- Det gäller att vara öppna för nya impulser och nya marknader. Här uppe är vi vana vid att nyttja och gräva där vi står och vända det till något positivt i och med vårt geografiska läge, säger Bengt Jaegtnes.

Haparanda tvåa
Bland landets övriga kommuner hamnade Haparanda på en andra plats och Kalmar på tredje plats. Stockholm rankas femma och Göteborg nia. Kuststäderna Kalix och Luleå, på tolfte och 29 plats.
Undersökningen genomfördes under oktober och november 2006.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om