Från fjälltoppen till toppmötet

På måndagen gick startskottet för den 20 dygn långa klimatstafetten där omkring 1 000 personer ska springa sträckan Kiruna-Paris i syfte att stoppa de pågående klimatförändringarna.

Jojk. Efter att den samiska gruppen hade avverkat den första sträckan stannade de kvar vid Högalidskolan och jojkade glatt trots det snöiga vintervädret.

Jojk. Efter att den samiska gruppen hade avverkat den första sträckan stannade de kvar vid Högalidskolan och jojkade glatt trots det snöiga vintervädret.

Foto: MATTIAS FORSBERG

Kiruna2015-11-09 17:22

Starten för den klimatperformance som går under namnet Run for your life gick uppe på berget Luossavaara, någon kilometer norr om centrala Kiruna. Den som fick äran att vara allra först med att bära den symboliskt viktiga stenen som också fungerar som en stafettpinne, var den samiska konstnären och urfolksaktivisten Jenni Laiti.

– Det var stort, helt fantastiskt. Jag känner mig mer som en budbärare och det var väldigt fint att vi kunde göra detta tillsammans med jojken, berättelsen, stenen och allt annat, säger Jenni Laiti och fortsätter:

– Alla dessa ting har sin kraft så jag tror att detta blir början på den förändring som vi behöver.

Under resans gång är det många som deltar för att visa sitt stöd för att klimatförändringarna måste hejdas. Det var Riksteatern som stod bakom arrangemanget men barn från förskolor, samiska konstnärer, skådespelare, aktivister, meteorologer och många, många fler kommer att springa sina sträckor i stafetten som alltså har målet att nå klimatmötet COP21 som hålls i Paris i början av december.

En skolklass från Luossavaaraskolan hade bestämt sig för att vara med och visa sitt stöd. Det var också denna klass som tog över stafettstenen från Jenni Laiti och förde den vidare på sin resa.

– Det känns bra att vara med på detta. Jag här här för att jag vill få bättre vintrar men jag vill även stödja dem som kanske drabbas av överstämningar ibland, säger Anton Svanström, 11 år.

Premiärdagens yngsta stafettlöpare utgjordes av en förskoleklass från förskolan Fjällbjörken. Och det var ett gäng riktigt miljömedvetna fyraåringar som ställde upp.

– Ofta när vi är ute i skogen så ser de att det är mycket skräp som folk har lämnat efter sig. De plockar hela tiden upp och vill ha det städat. De har en miljöförståelse redan som små och speciellt det man fysiskt kan ta på, säger förskolläraren Hans Turtola.

Fyraåriga Iris Agronius stod nervöst och väntade utanför Folkets hus i Kiruna. Elin Ågren Oskarsson från Luossavaaraskolan var på väg in för att överräcka stenen.

– Det är roligt att få vara med och springa, säger Iris Agronius kort och gott innan hon tar stenen och springer vidare.

Stafetten började i Kiruna och fortsatte sedan söderut genom Sverige via Gällivare, Jokkmokk, Boden, Luleå, Piteå, Skellefteå, Umeå, Örnsköldsvik, Sundsvall, Hudiksvall, Gävle, Uppsala, Stockholm, Norrköping, Jönköping, Göteborg, Halmstad, Helsingborg och Malmö.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om