Designmöbler för 40 000 – nu är de borta

Samma chef som polisanmäldes för urkundsförfalskning beställde i höstas exklusiva möbler för nästan 40 000 kronor till en av kommunens verksamheter. Men chefen hämtade möblerna därifrån och i dag är det oklart var de finns.

Foto: Montage

Kiruna2018-02-01 05:00

Fakturan för möblerna fanns bland fakturor som Norrbottens Media har granskat efter vårt avslöjande om att en avdelningschef hade anmälts för urkundsförfalskning i samband med en matbeställning. Fakturan gäller två fåtöljer med tillhörande fotpallar, klädda i fårskinn, som har kostat skattebetalarna 35.000 kronor. Samtidigt med fåtöljerna beställdes även ett mindre bord, till kostnad av 4 700 kronor. Fakturan har godkänts för betalning av samma avdelningschef som polisanmäldes för urkundsförfalskning. Enligt det som står på fakturan skulle fåtöljerna levereras till elevhälsan, som ligger inom kultur- och utbildningsförvaltningens område. En kontroll visar att elevhälsan i Kiruna visserligen fick nya möbler i höstas, men det rörde sig om höj- och sänkbara skrivbord.

Längre ned på samma faktura står det ett annat leveransställe, en verksamhet inom den förvaltning där avdelningschefen är anställd. Det var också dit möblerna levererades, enligt fakturan den 18 augusti förra året. Det bekräftas också enhetschefen för verksamheten och ytterligare personal, som såg när möblerna kom.

– Vi förstod ganska snabbt att de inte skulle till oss, säger enhetschefen när vi kontaktar henne.

Hon kontaktade avdelningschefen, som lovade att hämta möblerna. Efter en stund dök avdelningschefen upp, i sin privata bil. En anställd ombads enligt uppgift att lasta in möblerna i bilen. Enhetschefen kontaktade avdelningschefen för att få reda på var fakturan skulle skickas. En mailkonversation som Norrbottens Media har tagit del av visar att avdelningschefens svar var att möblerna ska betalas från ett speciellt investeringskonto. Enligt uppgift ska avdelningschefen senare ha sagt att Kvinnojouren i Kiruna skulle ha fåtöljerna och bordet. Men Kvinnojouren uppger att de aldrig har fått några möbler från Kiruna kommun.

Vi har sökt avdelningschefen och förvaltningschefen för kommentarer, utan att lyckas nå dem.

Kommunchef Peter Niemi säger sig inte känna till möbelinköpet.

– Det finns ingen anledning för mig att kommentera det du lyfter fram nu.

Jag kan skicka fakturan till dig?

– Det får du gärna göra men jag kommer inte att lämna några kommentarer kopplat till det här. Jag har ingen aning om vad det handlar om.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om