Advokaten om Tarfalahallen: "De skulle skottat taket"

Kommunen är skyldig till att Tarfalahallen rasade eftersom de inte skottade taket. Det anser byggföretaget som överklagat och fått tingsrätten att riva upp domen som kom förra veckan.

Tarfalahallen stod klar i augusti 2015 och kostade 53 miljoner kronor att bygga. Hallen rasade i mars 2020.

Tarfalahallen stod klar i augusti 2015 och kostade 53 miljoner kronor att bygga. Hallen rasade i mars 2020.

Foto: Maria Unga

Kiruna2022-03-24 09:00

Förra veckan meddelade Haparande tingsrätt att byggföretaget SA Englund ska betala 100 miljoner kronor i skadestånd till Kiruna kommun för den raserade Tarfalahallen. Domen meddelades i en tredskodom efter att motparten inte dök upp vid förhandlingarna. 

– Det här berodde på att vi inte fick helt korrekta besked om datum, säger advokat Joakim Hellgren från JKN som företräder SA Englund. 

SA Englund begärde inhibition, alltså att domen inte ska gälla. Tingsrätten rev upp domen och Kiruna kommun kan därmed inte kräva företaget på pengar. 

Byggföretaget har låtit Tyéns undersöka vad som kan ha påverkat hallen innan raset. 

– De här grabbarna på kommunen, vad höll de på med? De skottade ju inte taket. Det var ju hur jävla mycket snö som helst på taket, de ska inte ha några fastigheter de här grabbarna ju. Det är livsfarligt. De skulle ha skottat långt, långt innan. Vi säger egentligen att dom är dom skyldiga. 

Kirunabostäder medgav efter raset att taket inte var skottat på hela vintern för att det inte behövdes. Snömängden var 40-50 centimeter enligt Mats Dahlgren, vd. 

– Bedömningen på det här taket är att det inte är för mycket snö, sa han till tidningen två dagar efter raset. 

Enligt Tyréns mätningar låg 80 centimeter hårt vindpackad snö ovanpå två centimeter is på den delen av taket som inte hade rasat. Enligt skötselinstruktionerna skulle taket skottas vid 60 centimeter. 

– De skulle ha skottat när det var en snömängd som vägde 2,6 kilo per kvadratmeter och på taket var det 4,4, det var nästan dubbla snömängden. Då kan man inte sitta inne framför brasan och kolla på tv utan då ska man skotta, säger Joakim Hellgren.  

Han menar att kommunen antingen är helt skyldiga, eller medansvariga till att hallen rasade. JA Englund motsatte sig också att hela hallen revs. 

– Varför riva en hel hall när den går att åtgärda? Det hade bara kostat en bråkdel av de 100 miljonerna att åtgärda hallen. Det är helt vansinnigt. 

Joakim Hellgren tror att det återstår flera år av rättsprocessen.  

– Här finns frågor som är så intressanta och juridiskt komplicerade så att de kommer gå till högsta domstolen, det är många år kvar här. 

SA Englund har fått anstånd med att komma in med svaromål till den 31 maj. En rättegång i tingsrätten kan bli aktuell om ungefär ett år enligt Joakim Hellgren. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!