I Norrbotten finns två SiS-ungdomshem – Sävastgården och Johannisberg.
På Sävastgården vill man inte uttala sig i media om det ökade våldet.
Johannisbergs institutionschef, Tomas Fjellvind, lämnar däremot ut en bild av hur det ser ut på Johannisberg.
Våldet förekommer, men det är inte något han ser ökar som det gör i Sverige överlag.
– Det vi ser här är att antalet incidenter om hot och våld ligger på en konstant nivå. I vart fall ser vi ingen dramatisk ökning av inrapporterade incidenter, sen finns det ett mörkertal. Det finns vissa som uppfattar något som otäckt medan andra inte uppfattar att det är hot, säger Fjellvind och fortsätter:
– Men känslan är att det har blivit ett tuffare språkbruk på institutioner, verbala hot. Det verbala språket blir grövre. Det får mig att se vilken situation ungdomarna befinner sig i – generellt har de problem med missbruk, kriminalitet och våld. Men bara för att man skrivs in på ett ungdomshem och beter sig så dag ett behöver de inte göra det dag två.
Det brukar vara just i början det är mest problem. När avvänjningen av droger börjar.
– Merparten har missbruksproblem och när man då klipper dem från destruktiva levernet går det ofta en tid med abstinens och psykiskt illamående. Då speglas det i språkbruk och verbala hot.
Sen förekommer droger på ungdomshem. På Johannisberg har dock bara ett fall upptäckts det här året där man har misstänkt och sedan hittat droger.
– Personalen är erfaren och skolad. De upptäcker snabbt om det är någon som missbrukar, säger Tomas Fjellvind.