Skolbarn följde fjärilens resa

I fredags sågs 40 nykläckta fjärilar testa sina vingar i Grodparken. Det är barn från Centrumskolan som under en månads tid följt utvecklingen från larv, till puppa, till färgsprakande insekt. Alla elever har haft var sin fjäril.

EN SOM LANDAT. Julien Landberg och Julia Norén har hittat en nässelfjäril som landat och tar igen sig efter premiärturen.

EN SOM LANDAT. Julien Landberg och Julia Norén har hittat en nässelfjäril som landat och tar igen sig efter premiärturen.

Foto: Johnny Strömbäck

KALIX2008-05-31 06:00
- Min kanske kommer till min gård, sa Alva Eriksson som går i årskurs ett hoppfullt.Kalix kommun är med i det nationella projektet NTA (Natur, teknik för alla) där skolklasser får välja olika vetenskapliga teman. På centrumskolan valde årskurs ett och förskoleklassen att jobba med temat fjärilars liv. En fjäril blir till
Den 7 maj tog barnen emot larverna i små glasburkar. Sedan dess, i tre veckors tid, har de dagligen med stort intresse följt utvecklingen hur en fjäril blir till. Alva Eriksson berättar vad som hände med hennes larv.- Jag gav mat till den, malva, och den blev större och större.- Sedan ömsade den skinn och blev som ett j. Och sedan spann den trådar, fortsätter klasskamraten Josefine Sildeman.Puppor i fjärilshus
Det går 13 elever i flickornas klass, och i förskoleklassen är det 20 barn. En larv per elev och lärare blir 40 larver, och så fort dessa förpuppats sattes de i speciella fjärilshus.- Larven blev en puppa och efter en vecka blev den en fjäril, förklarar Alva Eriksson.I fjärilshusen satte barnen äpplen och sockervatten som näring, samt pinnar där de nykläckta fjärilarna kunde torka. Det tar normalt två till tre timmar innan de har fått stadga i vingarna, och i fredags släpptes de färdiga fjärilarna äntligen ut i det fria. Det har varit en spännande resa.- De har varit så fascinerade och tittat till dem ofta, och jag också för den delen. Det är första gången jag ser det här, berättar läraren Gun Karlsson.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om