Kritik mot muddring i Karlsborg avvisas

Muddringen in till Karlsborgs hamn är ett gigantiskt penningslöseri. Det anser Rune Sundqvist, Kalixpartiet.

Kalix2012-10-26 06:00

Den totala kostnaden för muddringsprojektet är beräknad till 118 miljoner kronor. Drygt 20 miljoner avser kostnad för bygge av tre dammar för deponi av muddermassorna som beräknades uppgå till en miljon kubikmeter.

Nu är muddringen avslutad. Slutmängden blev 331.000 kubikmeter, enligt Kjell Helgesson, projektchef vid Boskalis Sweden som utfört muddringen. De tre bassängerna står nu nästan tomma.

-  Det här är ett penningslöseri utan dess like, säger Rune Sundqvist.

På grund av fördyringen beslutades att en planerad utbyggnad av sågverkskajen läggs i malpåse. Det är också orsaken till att muddringsmassorna minskat, enligt kommunalrådet Kenneth Sandberg (MP).

Skapar möjligheter
Men något slöseri med pengar är det inte frågan om, enligt honom.

-  Det här är inget slöseri, det är en möjlighet för oss att kunna expandera med gods över kaj, säger Sandberg.

Nu återstår muddring av en 1.000 kvadratmeter stor yta vid Volmen där Sjöfartsverket kommer att räta ut och fördjupa den yttre farleden. Att bara bygga en damm hade varit omöjligt, enligt Sandberg.

-  Det hade inte räckt. Vi har också möjlighet att muddra fram till sågverkskajen om det skulle visa sig att det kommer fler kunder som vill transportera via kaj, säger Sandberg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om