Katt skjuten i pannan

När bondkatten Napoleon i torsdags, efter tre dagar på luffen, kom hem till husse Bernth Mickelsson-Hatta i Holmträsk stod allt inte rätt till. Katten var ärrad av ett luftgevärsskott i pannan. - Jag blir så arg att jag skakar. Hade det träffat lite lägre hade han blivit blind på ena ögat, säger Bernth Mickelsson-Hatta.

FÖRGRYMMAD. Bernth Mickelsson-Hatta är förgrymmad, och förstår inte vad det är för människor som skjuter med luftgevär på försvarslösa husdjur.

FÖRGRYMMAD. Bernth Mickelsson-Hatta är förgrymmad, och förstår inte vad det är för människor som skjuter med luftgevär på försvarslösa husdjur.

Foto: Johnny Strömbäck

KALIX2008-08-18 06:00
Katten Napoleon springer fritt in och ut ur huset, men när han hade varit försvunnen i två dagar började Bernth Mickelsson-Hatta att ana ugglor i mossen.- Han brukar jaga på andra sidan vägen och jag började fundera på om han blivit överkörd. Napoleon brukar inte vara borta länge, därför har jag alltid vardagsrumsfönstret öppet när jag är hemma.När Napoleon efter tre dagar ute i det fria kom hem på torsdag kväll tänkte Bernth Mickelsson-Hatta inte mer på det. Inte förrän blandrashunden Prinsessan började att slicka katten i pannan. När han då tittade närmare på husdjuret upptäckte han ett runt hål mitt i Napoleons panna. Ringde polisen
Det var bara huden som penetrerats, men det räckte för att Bernth Mickelsson-Hatta skulle larma polisen.- De var här på fredagen, och de sa att det måste vara skjutet eftersom hålet är så runt. Och det måste ha varit ett luftgevär, hade det varit något annat hade han inte överlevt. Förmodligen svimmade han av när han blev skjuten och det är därför han blev borta så länge.Misstänkt djurplågeri
Polisen misstänker att det försvarslösa djuret fallit offer för en eller flera djurplågare, och Bernth Mickelsson-Hatta är arg.- Får jag tag på de skyldiga kommer det att göra ont. Jag förstår inte hur man kan ge sig på oskyldiga djur, de som gjort det här skulle behöva bli skjutna med luftgevär i pannan själva så de får veta hur det känns.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om