Intresse finns för My Home

Det finns ett antal intressenter för konkursdrabbade inredningsbutiken My Home i Galleria Kalix. Det står klart sedan anbudstiden gick ut i går.

Kalix2009-05-30 06:00
Konkursförvaltaren, advokat Sami Hietala, företräder konkursdrabbade My Home, Bellerix och Morjärvs Ullspinneri - tre företag som under april respektive maj försatts i konkurs. Exakt vad som kommer att hända med verksamheterna är ännu oklart.Flera anbud
- Gällande My Home har vi fått in flera anbud som vi nu sammanställer. I början av nästa vecka vet jag hur det blir - om det blir konkursutförsäljning eller om My Home kommer att säljas i sin helhet, säger Hietala. För restaurang Bellerix del pågår anbudsförfarandet fortfarande, fram till början av nästa vecka.- Vi har redan ett par intressenter där, säger Hietala.Framtiden för anrika Morjärvs Ullspinneri ser dessvärre mörk ut - där finns det ingen som visat intresse för att driva verksamheten vidare i sin befintliga form.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om