Igelkottar ihjälplågade
Ytterligare fall av djurmisshandel i Kalix. Kor slogs med slagträ, en katt hittades avlivad på grund av grym kastrering och nu senast har flera ihjälspetsade och överkörda igelkottar påträffats i Djuptjärnsområdet. - Jag uppmanar allmänheten att anmäla allt de ser, med hjälp av vittnesmål kan vi hitta rätt förövare, säger kriminalkommissarie Jan-Olov Hjelm.
Jan-Olov Hjelm ber nu om Kalixbornas hjälp att lämna vittnesmål för att få chans att sätta stopp för djurplågeriet. Tidigare i sommar har Kuriren berättat om minderåriga som kör trimmade mopeder och struntar i lag och ordning. När en bonde i Månsbyn fick sina kor misshandlade kunde mopedburna unga kopplas till händelsen.
Sedan hittades en död katt där både könsorganet och urinblåsan var bortskuren.
Arga och upprörda
Under veckan har Kuriren talat med arga och upprörda vuxna boendes i Djuptjärnsområdet nära slalombacken. De har valt att vara anonyma men berättar om fynd av igelkottar som blivit spetsade med en brödkniv och en annan med en spetsig pinne.
Enligt uppgifterna till Kuriren har unga mopedister som sport att köra över igelkottar i området och de har iakttagits i området nära skolan och slalombacken, där även de döda djuren påträffats. Kriminalkommissarie Jan-Olov Hjelm berättar att ett tio-tal minderåriga som färdas runt i kommunen via moped ställer till stora bekymmer.
- Man kan säga att föräldrarna misslyckats att ta sin roll som vuxna och sätta stopp för sina barns felaktiga agerande, hävdar Hjelm.
Ber om allmänhetens hjälp
På grund av att föräldrarna inte lyckats sätta stopp för användandet av dessa trimmade mopeder så ber han om allmänhetens agerande.
Hjelm förklarar att ett vittnesmål kan rädda den ungdom från ett liv i brottslighet, dit många som startar i ung ålder hamnar. Han förklarar att unga med stort motorintresse inte tas på samma allvar som ett exempelvis fotbollsintresserat barn.
Kalixpolisens råd till alla föräldrar är att lyssna vad barnen vill göra på sin fritid och visar det sig att de vill leka med motordrivna fordon, ta med dem till motorklubben, att låta barnen syssla med sitt intresse under organiserade former.
- Att köpa en eu-moped och sedan låta minderåriga göra vad de vill är att övergiva sitt barn, säger Hjelm. Det är dom övergivna barnen som sedan plågar djur för att imponera på sina kamrater och de löper utan tillsägelse stor risk att bli brottslingar.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!