Företagare kräver ersättning
Det råder smolk i glädjebägaren för de nya ägarna av före detta Dalgården i Töre. Kostnadskalkylen har spruckit med råge på grund av överraskande höga elräkningar. - Vi känner oss lurade av kommunen, säger Gerd Eriksson.
Deras mål var att bedriva en verksamhet med restaurang, konferenslokal, hotell och hyreshus i den 4.500 kvadratmeter stora byggnaden. Enligt Gerd Eriksson hade de fått en uppgift från kommunen att värmekostnaderna för byggnaden uppgick till 250.000 kronor per år, vilket de tog med i sin budgetkalkyl. När deras senaste elräkning damp ner kom den stora chocken.
- Vi fick en räkning på 95.000 kronor för en månad. Något måste vara helt galet, men från kommunen säger man att det inte är något fel, säger Gerd Eriksson.
Den fördyrade kostnaden för värmen är inte det enda problemet.
- Det har varit en massa besked hit och dit. Först har socialchefen sagt att de ska förläggas ett demensboende hit, sedan fick vi veta att skolan planerade att hyra in sig i lokalerna, inget av det har skett, säger Gerd Eriksson.
Löfte om pantbrev
Ett löfte från kommunen om att ge dem ett pantbrev har inte heller infriats, i samband med köpet lovade de också att återställa köket och de lägenheter som tömts på inredning när verksamheten upphörde.
- Det skedde först i december, fram tills dess kunde vi inte göra någonting. Det vill vi ha ersättning för, säger Gerd Eriksson.
Nu ansöker hon och Anne-Marie Brinenman om ett bidrag på 300.000 kronor från kommunstyrelsen för att täcka värmekostnaderna. Men ekonomichefen, Maria Johansson samt fastighetschefen, Jan Boman ser inget motiv för att stötta en privat verksamhet.
- Vi har inte gett några uppgifter på 250.000 kronor för värmekostnaderna. För alla som har tittat på huset har jag påpekat att det är stort och att det kostar att driva det. Jag har också påpekat att det sista årets elförbrukning är baserat på att lokalerna stod på sparlåga, säger Jan Boman.
Inte heller kritiken om pantbrevet eller återställandet av lokalerna är berättigad, enligt honom.
Han medger att kommunen lovat att återställa köket och en del lägenheter vilket också skedde i augusti. Under hösten påpekade dock Gerd Eriksson och Anne-Marie Brinenman att det fortfarande fanns saker som var ogjorda.
- Det saknades en kyl och en tvättmaskin vilket vi återställde i december. Men under hela den här perioden hade de lägenheter som de kunde nyttja. Huset har totalt 40 stycken, säger Jan Boman.
Ingen anledning ge bidrag
- Vi har också besökt banken tillsammans med dem och meddelat att vi är beredda att avstå från krav på fastigheten för att de ska ha möjlighet att pantsätta den om de behöver lån, fortsätter han.
Han ser ingen anledning att kommunen ska ge ett bidrag till värmekostnaderna.
- Har vi gjort oss av med fastigheten på grund av de höga energikostnaderna kan vi ju inte ge bidrag till det senare, säger han.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!