Domen: Fyra års fängelse

Klockan 11.00 på torsdagen kom domen i mordbrandsrättegången vid Haparanda tingsrätt. Den 20-årige man, som av de två andra utpekats som skyldig till mordbrand döms till fyra års fängelse medan de andra inte bedömdes vara delaktiga i branden.

mordbrand. En av de tre unga män som stått åtalade för bland annat mordbrand, 20-åringen, dömdes till fyra års fängelse, 19-åringen får två års fängelse för rån och 18-åringen bedöms inte ha varit delaktig i varken branden eller rånet och döms till villkorlig dom och samhällstjänst för grov misshandel.

mordbrand. En av de tre unga män som stått åtalade för bland annat mordbrand, 20-åringen, dömdes till fyra års fängelse, 19-åringen får två års fängelse för rån och 18-åringen bedöms inte ha varit delaktig i varken branden eller rånet och döms till villkorlig dom och samhällstjänst för grov misshandel.

Foto: Josefin Wiklund

Kalix2010-06-28 06:00
Fyra års fängelse för rån, mordbrand och vållande till annans död. Så lyder domen mot 20-åringen från Kalix som, enligt domen, på egen hand tände eld på villan. En brand som tog livet av 58-åringen som bodde i huset. Han ska även betala ett skadestånd till dödsboet och offrets fyra barn på totalt 117.825 kronor, hälften av det belopp som åklagaren yrkade på.Två års fängelse för rån fick 19-åringen, som liksom 18-åringen från Luleå inte döms för delaktighet i mordbranden. 18-åringen döms till villkorlig dom och samhällstjänst, alternativt fängelse i sex månader för grov misshandel.Som känt gav de två yngre männen 20-åringen ansvaret för branden och tingsrätten har också funnit deras berättelser mer trovärdiga. Rätten valde däremot att inte rubricera mordbranden som grov.En tragedi
Målsägandebiträdet Jan Wennerbrandt uttryckte att hela målet är en tragedi, för alla inblandade. Han konstaterar att rätten dock tagit stor hänsyn till de åtalades individuella uppsåt.- Det ser ganska rimligt ut att de inte dömt alla tre för mordbrand. Men däremot går det att diskutera om det verkligen inte fanns skäl att döma ut grov mordbrand, sade han.Lägre straff
I samtliga fall har tingsrätten tagit hänsyn till de tilltalades unga ålder och utdömt något lägre straff än i normala fall. Åklagaren Folke Ailinpieti yrkande på tio års fängelse blev alltså inte i närheten av domen. Något som Jan Wennerbrandt kommenterade.- Det går att diskutera om det fanns verkligt uppsåt eller inte.Han var dock positiv till hur tingsrätten hanterat och bedömt åtalet utifrån de tilltalades olika uppsåt och lagt ned tid på att göra sitt jobb noggrant.- De har lagt ned mycket möda på domskälen och det är positivt.Härmed återstår frågan om de dömda männens eventuella överklaganden till hovrätten. Sista dagen för det är 15 juli. Åklagaren Folke Ailinpieti är på semester och gick inte att nå för en kommentar om domen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om