Ansvarsfrågan kring personalutskott ifrågasätts

Efter sju års frånvaro återuppstår nu personalutskottet vid Kalix kommun. Beslutet fattades vid gårdagens kommunfullmäktige där miljöpartiet stod som ensam motståndare till beslutet.
- Det här är att visa förakt för tjänstemännen. Politikerna ska sätta dagordningen men inte mer, ansåg Kennet Sandberg, (mp)

KALIX2007-02-06 06:00
När frågan om återinrättandet av personalutskottet kom upp stod miljöpartiet åter ensamt i sina åsikter gentemot den övriga församlingen i kommunfullmäktige.
Förslaget som beräknas kosta 90.000 kronor, enligt kommunalrådet Robert Forsberg (s) är helt obefogat, enligt Kennet Sandberg.
- I andra kommuner avskaffar man personalutskotten men vi återinrättar det, är det verkligen rätt att öka kostnaderna för den politiska verksamheten, ifrågasatte han.
Robert Forsberg försvarade återinrättandet bland annat som en del i arbetet avseende personal- och arbetsmiljöfrågor vid kommunen.
- Det har funnits kritik mot vårt arbetsmiljöarbete. Se bara på kopplingen mellan kommunen som arbetsgivare och fackföreningarna, hade den fungerat hade vi inte fått de vitesförelägganden vi har tilldelats, säger han.
Hans uppgift om en kostnad på cirka 90.000 kronor fick Erik Söderlund (mp) att reagera.
- Det är orimligt lågt, den kommer att ligga betydligt högre, säger han.

Extrainkallat
Socialdemokraternas förslag vann dock laga kraft i och med kommunfullmäktiges beslut till bifall och omedelbart efteråt inleddes ett extrainkallat kommunstyrelsesammanträde där bland annat delegationsordningen för utskottet diskuterades. Även där reagerade miljöpartiet. Ansvaret för företagshälsovård, friskvård och rehabilitering var ett område som ifrågasattes.
- Det innebär en stor arbetsbörda men vem ska ha det övergripande ansvaret, politikerna eller en tjänsteman, undrade han.
För kommunalrådet, Robert Forsberg var svaret klart.
- Vi är arbetsgivare och har ansvaret men sedan delegerar vi frågorna vidare.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om