Fullt hus vid framtidsmässan
Tandläkare är ett framtidsyrke som garanterar jobb och dessutom en bra lön. Det fick studenten Linnea Lindelöf från Haparanda veta vid årets framtidsmässa på Furuhedsskolan i Kalix.
BRA. Linnea Lindelöf vill utbilda sig till tandläkare. Ett bra val med säkra jobbchanser, enligt Petter Wikström och Agneta Jonsson.
Foto: Britt-Louise Spets
Andelen tjejer som visar sitt intresse för yrket har ökat de senaste åren. Samma trend syns bland de juridikintresserade. I år finns en handfull flickor från samhällsprogrammet som ska söka till någon av landets juristutbildningar, enligt studievägledare Karin Johansson. Fördelarna med yrket är många, enligt advokat Sami Hietala som fanns på plats för att informera om sitt jobb. Självständigt, utmanande och utvecklande i kombination med bra lön är några av plusfaktorerna. När Elin Vikström tar studenten från samhällsprogrammet i vår planerar hon att läsa vidare till advokat. För Nina Gustafsson hägrar åklagaryrket. Bägge är nöjda med Sami Hietalas information. Lönen är viktig men inte avgörande, anser de. - Visst betyder lönen en del, men jag vill bli advokat för att jag gillar problemlösning och argumentation, säger Elin Vikström. Bekräftelse
Linnea Lindelöf fick rejäl bekräftelse på sitt yrkesval, av tandläkaren Agneta Jonsson. - Det råder stor brist på tandläkare så jobben finns överallt, dessutom får tandläkarstudenter från Norrbotten ett stipendium efter sin första termin och efter studierna väntar en ingångslön på drygt 30.000 kronor. Linnea är nöjd. - Man får möjlighet att prata med många och ställa frågor. Det här är jättebra.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!