Skolan ska byggas om – men ingen vill bygga

Östra skolan ska byggas om. Nu försenas projektet kraftigt eftersom ingen vill bygga. "Inte kul när tidplaner faller", säger Erik Fagerström, chef samhälls- och infrastrukturfunktionen.

Östra skolans ombyggnation försenas.

Östra skolans ombyggnation försenas.

Foto: Jonny Vikström

Jokkmokk2022-10-04 19:45

Östra skolan i Jokkmokk står inför en omfattande renovering och ombyggnation. Renoveringen av aulan är i full gång och planeras vara klar lagom till i december med invigning i samband med skolans årliga julfirande. Här går allt enligt plan. Det är värre med den fortsatta ombyggnationen. Här står det helt stilla. Förklaringen är enkel, det finns ingen som vill eller kan, utföra arbetet.

Det är bygg och VVS-arbetena som det faller på. 

– Nej, det stämmer. Vi har visserligen fått något anbud men inget som tar hela entreprenaden. Aulan löste vi med en byggare under kommunens ramavtal men fortsättningen ser mörkare ut. Det är bekymmersamt inte minst eftersom hela tidplanen spricker vilket i sin tur gör att den information som gått ut till personal, elever och anhöriga är felaktig. Hela projektet skjuts upp det är oklart när vi kan komma igång, säger Erik Fagerström, chef samhälls- och infrastrukturfunktionen vid Jokkmokks kommun.

Den omfattande ombyggnationen av Östra skolan hänger samman med ett tidigare beslut att Östra skolan ska bli en 4 till 9-skola och att även elever från Porjus ska ha sin skolgång i Jokkmokk. Fyra miljoner kronor finns avsatta för ombyggnationerna som också omfattar Västra skolans lokaler där även förskolan huserar. 

Badet vid Östra skolan har ventilationsproblem i omklädningsrummen. Här saknas komponenter som skulle levererats för månader sedan. Världsläget ställer till det.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!