Sade ja med marknaden som vittne

Mitt i marknadsvimlet blev de till man och hustru, Bo Nilsson och Gun-Britt Kvickström, drack champagne och skålade med rosa plastglas, med många marknadsbesökare som vittnen.

Foto:

Jokkmokk2009-02-07 06:00
I går före lunchtid var det trängsel i korsningen vid Gamla apoteket av en helt annan anledning än den vanliga, renrajden. Det var dags för storbröllop och visst blev det stort för Bo Nilsson och Gun-Britt Kvickström som bytte namn och ring med varandra, det enda par som valt att viga sig under marknaden.I minus 20 graders kyla var det päls och inte bröllopsklänning som gällde och den röda brudbuketten var av slokfritt tyg. Vigselförrättare Karin Elg läste en vacker dikt och ställde sedan de äktenskapliga frågorna till paret som utan tvekan sade ja till varandra innan ringarna plockades fram.Bor i Söderhamn
- Vi träffades för bara ett halvår sedan. Det sade klick, säger Gun-Britt Nilsson som flyttade från Jokkmokk till Söderhamn för 10 år sedan.Det är där paret bor. För Bo Nilsson var det första besöket i Jokkmokk någonsin.- Det kändes bra att gifta sig på marknaden och lite speciellt då det är samernas nationaldag, säger han.Då vigselryktet läckt ut till bekanta, trots planen att hemlighålla det, fanns planer för dagen.- Vi ska visst klä oss varmt nu för att åka iväg på något och ikväll har de ordnat fest i hyrd lokal, säger Gun-Britt Nilsson.Vid jubileumsmarknaden var det tre par som vigdes, i fjol inget.- De flesta som jag vigt har valt att göra det i fjälls, säger Karin Elg.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om