Eldfängd invigning i Jokkmokk
I går invigdes den historiska marknaden med ett brinnande fackeltåg från gamla apoteket till marknadsområdet vid hembygdsgården. Där värmde musikerna i gruppen Gázis upp logen betydligt mer än elden i öppna spisen.
- Vi ska lattja med facklor men akta din granne, säger hon och instruerar därefter deltagarna i eldiga dansrörelser.
Kylan orsakade krångel
Den häftiga kylan gjorde att den planerade dansföreställningen ställdes in då tekniken inte fungerade som den skulle. Fackeltåget gick sedan i samlad tropp till hembygdsgården ledd av Marie Nygårds från Position 67 grader nord, en medarrangör liksom Isse Israelsson och Bo Anders Arvidsson.
Inne i logen fylldes långbänkarna vid borden av frusna människor, liksom ståplatserna vid den öppna spisen. Men den riktiga värmen kom inte från elden utan från musikerna Anna Ida Sarri, som spelar fagott, och Nina Sarri Vahlberg, som spelar accordeon.
- Känn er fria att dansa om ni vill, säger Anna Ida Sarri innan Gázis, som de kallar sig, drar i gång med en polska vilket höjer temperaturen i den kyliga timmerstugan.
Uppskattat
Folkmusiken får publikens hela uppmärksamhet, varma applåder och taktfasta golvstamp och handklappningar.
På repertoaren finns även schottis och vals med en och annan influens från andra länder, självskrivna från musikernas egna upplevelser.
- Den här låten kom till i en rondell i Umeå och for runt i huvudet. Jag förstod att den var tillägnad Anna Ida för den påminde om henne, säger Nina Sarri Vahlberg innan hon stämmer upp i Jojk till Anna Ida, ackompanjerad av Anna Ida Sarris fagottspel.
Många historier
Med både vemodig och fartig folkmusik samt en del jojk avslutades alltså söndagens invigning, för de som inte fortsatte kvällen i Prästens kök vill säga.
Där serveras i dag blodpalt. Och de medeltida knallarna intar den gamla marknadsplatsen där många historier från förr, sagor och annat berättas varje heltimme. Det blir också en hel del annat i gammeldags anda.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!