Bluffkopia på marknaden: "Vi har anmält sidan"

En exakt kopia på Jokkmokks digitala marknad har florerat på Facebook där människor uppmanats ange kontonummer för att se sändningen. "Vi har försökt få bort den men inget händer", säger Erika Unnes, projektledare för Jokkmokks marknad.

Ingen del av sändningar kommer be om dina kontouppgifter. 
En bluffkopia har dykt upp av Jokkmokks digitala marknad som försöker få människor att fylla i sina kontouppgifter. Marknadsgruppen känner till sidan och försöker få bort den.

Ingen del av sändningar kommer be om dina kontouppgifter. En bluffkopia har dykt upp av Jokkmokks digitala marknad som försöker få människor att fylla i sina kontouppgifter. Marknadsgruppen känner till sidan och försöker få bort den.

Foto: Skärmdump

Jokkmokk2021-02-03 20:08

På Facebook har Jokkmokks digitala marknad en evenemangssida som omkring 50 000 personer följer. Men det finns även en mindre kopia som ser exakt likadan ut med nästan 2 000 följare.

Denna sida uppmanar projektledaren Erika Unnes att man håller sig borta från. 

– Vi har känt till den ett par dagar och de har stulit all text och alla bilder rakt av från det riktiga evenemanget. Vi har anmält sidan och försökt skriva till Facebook men inget händer, säger hon.

Ungefär samtidigt som digitala marknadens invigning skulle sändas publicerades även ett inlägg på bluffsidan med en länk där tittare var tvungna att fylla i kontouppgifter för att komma vidare. 

– Dyker det upp något sådant på din skärm så vet du att de hamnat fel. Inget av det vi sänder i år kommer kosta pengar. Alla artistframträdanden, utställningar och annat som ligger i programmet är helt gratis, det har vi försökt vara väldigt tydliga med, säger Erika Unnes.

Kommer ni gå ut med någon varning för den här sidan i era olika kanaler?

– Vi har som sagt försökt vara tydliga med att allt vi gör är gratis, men vi kanske kommer få gå ut och varna för den här fejksidan. Jag har redan privat skrivit till en del vänner som jag sett att de gillat fel evenemang.

– Det borde inte heller blandas ihop med själva marknadsförsäljningen som är på C/o Gerds hemsida. De använder respektabla betaltjänster som man känner igen. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!