”Tankarna på brandkatastrofen 2018 kom tillbaka”

Räddningstjänsten i länet hade en het tisdag och onsdag. I Jokkmokks kommun rasade bränder på ett 15-tal platser och tankarna gick till den stora branden 2018. ”Visst kom det tillbaka”, säger Gunnar Lundström på räddningstjänsten i Jokkmokk.

Så här såg det ut vid Tjåmotis där blixten gått ner i träd och orsakat skogsbrand.

Så här såg det ut vid Tjåmotis där blixten gått ner i träd och orsakat skogsbrand.

Foto: Gunnar Lundström

Jokkmokk2021-07-28 12:43

Det var kraftiga åskoväder som ställde till problem med bränder av olika omfattning i länet under tisdag och onsdag. Jokkmokks kommun blev särskilt utsatt med ett 15-tal brandhärdar som flammade upp med korta intervaller – på vissa håll närmast samtidigt med första larmet strax efter klockan 15 på tisdagen. Gunnar Lundström och hans kollegor på räddningstjänsten i Jokkmokk plus styrkorna från Vuollerim och Porjus hade jobbiga dagar och kvällar.

Gunnar Lundström var med som en av förkämparna när kommunen drabbades av en storbrand sommaren 2018. Då pågick släckningsarbetet intensivt i en dryg vecka innan dramatiken var över.

Den sommaren brann det av närmare 5 miljoner kubikmeter skog i Jokkmokks kommun, sjätte mest drabbat i Sverige. Det glömmer aldrig Gunnar Lundström.

– Nej, och klart att det kom tankar på det nu också. Det gör det alltid. Hur ska vi förhålla oss? Har vi nog med resurser? Vi lärde oss mycket av 2018 på många olika sätt. Det är många timmar men det går ändå bra. Det rör sig inte om några direkt stora bränder, områdena är relativt begränsade, men ganska många. Vi har hjälp av helikopter för både spaning, lokalisering och de lyfte även ut personal vid behov, berättar Gunnar Lundström.

Bränderna kunde lokaliseras till områden vid Seitevare, sydväst Årrenjarka, Jaurekaska, Tjengaluokta, mellan Lillselet och Njavve samt vid Majtum och Ruokto där en byggnad hotades för ett tag, men kunde räddas. Samtliga dessa platser ligger i besvärlig fjällterräng. Till detta tillkom en gräsbrand vid Forsnäs industriområde nära Jokkmokks samhälle strax efter klockan 22:30.

Under onsdagen hettade det till igen, samtidigt som brandflyget gjorde två kontrollflygningar för inspektion av brandområdena från tisdagen – och för att lokalisera eventuellt nya bränder. Sen eftermiddag och kväll hade fem nya bränder lokaliserats i Jokkmokks kommun. Den kraftigaste strax västerut om samhället. Här togs helikopter till hjälp.

– Det sliter på personal och utrustning men det vi tänker kanske mest på är att vi tömmer alla resurser. En bilolycka eller annat i samhället samtidigt är ett stort problem. Då blir utryckningsvägen mycket längre, kanske från Gällivare, säger Gunnar Lundström.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!