Sköt vildsvin i potatislandet

Berhard Uusitalo har skjutit en hel del älgar genom åren. Häromdagen fällde han sitt ovanligaste jaktbyte någonsin. Ett vildsvin.

Foto:

Jarhois2009-11-29 11:54

- Vi hade sett spåren och av allt bökande förstod vi att det var ett vildsvin som hälsat på i potatislandet på nätterna, säger Berhard Uusitalo, 60, som i Jarhois utanför Pajala sedan fick syn på den stora vildsvinsgalten från sitt köksfönster.

Då åkte bössan ut ur vapenskåpet och från 20 meter fällde Uusitalo galten som visade sig väga 150 kilo.

Hur den hamnat i Jarhois är omöjligt att säga - men det är faktiskt inte första gången vildsvin skjuts så här långt norrut. 

- Nej, det har hänt förr. 1989 sköt de ett vildsvin i Kaunisvaara, berättar Bernhard Uusitalo som redan skickat iväg prover på köttet för analys.

- Vi får väl se om det har några bakterier. Är det bra så måsta jag nog smaka lite i alla fall. kanske på julbordet, skrattar Bernhard Uusitalo som, självklart, har blivit den stora snackisen i byn med omnejd.

- Det ringer från när och fjärran och det kommer förbi folk hela tiden som vill titta. Men det är inga problem.

Den 150 kilo tunga vildsvinsgalten hänger nu flådd i Uusitalos lada.

Det är jakttid på vildsvin just nu och Bernhard Uusitalo sköt galten på sin egen mark.

- Vi har funderat mycket på hur galten tagit sig hit upp - men vi har inte fått någon lösning.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!