Högstadiet i Harads kommer att få stryka på foten, enligt beslut i utbildningsnämnden.
Edeforsbor och näringslivet i bygden har reagerat starkt och hade nyligen bjudit in kommunfolk till samtal.
- Inga beslut togs, utan det blev mer att vi informerade om läget. Vi tog upp hur Edek ser på saken, även ur ett näringslivsperspektiv. Mycket händer här i bygden nu och man vill anställa. Då är en nedläggning av högstadiet ett avbräck, säger Elve Öhrvall, ordförande i skolgruppen inom Edek.
Reaktion
Ett förslag lades också fram hur det skulle kunna gå att organisera skolorna i området: Bredåker, Harads och friskolan i Svartlå.
- Vi har informerat och sedan ska de reagera. Vi måste agera nu eftersom rektorerna har i uppdrag att avveckla högstadiet och går ut med det. Något måste göras ganska fort så att alla vet vad som gäller.
Edek är Edeforsbygdens ekonomiska förening, en motor inom Edeforsområdet.