Vojakkaladömda vill till Högsta domstolen

Samtliga dömda från yxrättegången i Vojakkala har överklagat hovrättens dom och sökt prövningstillstånd i Högsta domstolen.

SÖKER PRÖVNINGSTILLSTÅND. Alla dömda för yxdådet i Vojakkala söker prövningstillstånd i Högsta domstolen.

SÖKER PRÖVNINGSTILLSTÅND. Alla dömda för yxdådet i Vojakkala söker prövningstillstånd i Högsta domstolen.

Foto: Andreas Wälitalo

Haparanda2009-05-04 06:00
-  Chanserna att beviljas är alltid små men i det här fallet är de större än normalt, säger advokat Christina Lehto som företräder den yngste brodern i familjen. I slutet av förra veckan överklagades två av hovrättens domar avseende två av familjemedlemmarna i Vojakkala, den 74-åriga pappan och hans 41-åriga dotter. Därmed lämnades också prövningstillstånd in till Högsta domstolen. Nu överklagas även de övriga domarna och Högsta domstolen har nu att avgöra om samtliga dömda ska beviljas prövningstillstånd. Oklart
Den 32-årige brodern som Christina Lehto företräder dömdes för medhjälp till försök till mord med påföljden sex års fängelse. -  Hovrätten har tänjt mycket på gränserna avseende medverkan till brott så det finns all anledning att ompröva domen, säger hon. Enligt hovrätten befann sig pappan och 32-åringen som bägge dömdes för medhjälp till försök till mord, 30 meter från platsen för händelsen när den inträffade. -  Man kan fråga sig hur mycket man kan vara medhjälpare när man befinner sig så långt ifrån, säger hon. Chansen att beviljas prövningstillstånd är alltid liten, enligt Christina Lehto men avseende Vojakkalamålet tror hon ändå den är större. -  Det här är en fråga som inte är helt klar gällande vilken praxis man följer därför tror jag att att chansen är större. Även pappans advokat, Kari Wergens anser att beviskravet måste ställas högre än vad hovrätten gjorde.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om