- Jag spelar inte aktivt, utan köper lotter för att gynna idrottsföreningar. Jag ser aldrig på programmet, så när de ringde och talade om att jag vunnit trodde jag att det var ett skämt.
Stor dramatik
Elisabeth Hansson och maken Ulf gick som på nålar redan timmarna innan programstarten.
- Det var mycket nervöst, bara det att vara med i direktsändning var nog pirrigt.
Efter två dramatiska elimineringsronder stod det klart att hon skulle bli den som får snurra på superchanshjulet, tvåan vann en bil värd drygt 300.000 kronor medan tredjepristagaren inkasserade 50.000 kronor. Elisabeth Hansson stoppade hjulet för sent för att nå den absoluta toppvinsten, men det stannade på den näst högsta summan, två miljoner. Glädjen visste inga gränser.
- Man har inte hunnit landa ännu. Jag vet inte vad jag ska säga, säger hon.
Nystart
Elisabeth Hansson jobbar som förskollärare i Karungi, och tillsammans med maken Ulf Hansson driver hon också ett värdshus i Vojakkala. Men några nyinvesteringar där är inte att vänta.
- Vi håller på att trappa ned verksamheten. De här pengarna kanske i stället är ett startkapital för något nytt.
Som vad?
- Ett nytt boende kan vi nog alltid hitta oss, sedan vet jag inte. Vi har inte hunnit med att tänka så mycket, jag hade ju räknat med de 50.000 kronorna, inte två miljoner.