Hela augusti har eurokursen legat på en rekordlåg nivå. På onsdagen kostade en euro cirka 8,27 kronor enligt Riksbanken.
För en stad som Haparanda alldeles på gränsen till euro-landet Finland innebär svängningarna i valutakursen en påverkan på handeln på olika sätt.
Handlarna märker av svängningarna olika snabbt.
Inom Haparandas livsmedelshandel har inga direkta förändringar märkts under augusti, medan några av handlarna inom detaljhandeln tycker sig uppleva ett tapp i försäljningen.
Konsekvenser på sikt
Janne Lundin, ordförande i Haparandas företagarförening och som driver leksaksvaruhuset Barnens hus, säger att det inte går att säga något generellt om hur handlarna upplever situationen just nu.
- Jag har inte uppfattat det som att någon upplever ett dramatiskt tapp av vare sig finska eller svenska kunder bara för att eurokursen är rekordlåg. Efter turistsäsongen kommer alltid en lugnare period. Det här är en vanlig dag på gränsen, säger han.
Janne Lundin konstaterar att det självklart kan få konsekvenser i ett längre perspektiv om euron stannar på en låg nivå.
- Men när kursen ändras tillbaka så tar vi tillbaka det, säger han.
Enligt honom har handlarna vid gränsen olika metoder för att hantera valutakursförändringar.
- Många kompenserar genom att anpassa priserna så att de inte ligger på för hög nivå gentemot de finska priserna, andra erbjuder en mer fördelaktig kurs för de som handlar med euro, säger Janne Lundin.
Stort problem
Några av handlarna i Haparanda har inte samma uppfattning som Janne Lundin.
Göran Mukka som driver Hööks hästsportbutik ser det som ett stort problem att eurokursen står så lågt.
- Jag märker ett tapp av finska kunder och vet många som upplever samma sak. Dessutom vet jag många svenskar som väljer att handla vissa varor i Finland för att det är billigare där, säger han.
Han tycker att avtrappningen från sommarförsäljningen kom mycket hastigare i år än den brukar.
Personalnedskärningar
Urban Kallioniemi som driver vitvarubutiken Elon delar Göran Mukkas upplevelser.
- Vi har brukat ha mycket finska kunder men inte nu. Främst är det de långväga finnarna som inte kommer längre, säger han.
Både Göran Mukka och Urban Kallioniemi har bedrivit handel i Haparanda sedan 1980-talet och är vana vid problematiken och trots att de märker en förändring ser de inte situationen som något akutläge.
På lång sikt säger Göran Mukka att det kan innebära att han måste göra personalnedskärningar.
- Svängningarna kommer och går. Det är övervägningar man får göra hela tiden. Vi gör vårt bästa för att hantera situationen, säger han.