Manar till protest mot s-partidistriktsmöte
Deltagarna i helgens s-partidisktriktsmöte i Haparanda kommer att mötas av skyltar och slagord. Orsaken är beslutet om indragning av obs-platserna i Haparanda. - Vi ska visa att det finns ett massivt motstånd, säger Sune Karlander, ordförande i PRO Haparanda.
FEL DAG. Sune Karlander, PRO-ordförande Haparanda, vid affischerna om demonstrationen mot s-partidistriktsombuden på lördagen. Alltså ej fredag, som annonserats.
Foto: Göran Lahti
I veckan har bland andra SSU-ungdomar förberett demonstrationen genom att rita plakat. Organisatören bakom demonstrationen är före detta kommunalrådet i Haparanda, Bo-Erik Nilsson. Trots att han är socialdemokrat så poängterar han att det handlar om en tvärpolitisk manifestation.- Jag har bara tagit på mig att söka tillstånd därför att så många har ringt och undrat om det blir någon markering när distriktet nu kommer hit. Hela kommunstyrelsen har ju enhälligt över partigränserna uttalat sig emot indragningen av platserna, säger han.Ny förening
En förening är under bildande som kommer att heta "Medborgare mot försämrad sjukvård i Haparanda".- Det är just det partidisktrikt som tagit beslutet som kommer hit. Alltså samma distrikt som i valmanifestet inför valet 2006 lovade att obs-platserna skulle få vara kvar, säger Nilsson.Sune Karlander kallar beslutet ett dråpslag mot sjukvården i Haparanda.- Det är ett farligt steg. Dessutom kommer det att öka på politikerföraktet och det ger garanterat utslag i nästa val, säger han.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!