Jobbar för fler tjejgrupper

Unga kvinnors missbruk av alkohol och droger ökar alltmer. På tisdagen hölls utbildning för personal som arbetar med unga. Syftet är att få fram fler tjejgrupper som ska stävja missbruket.
Hälso- och trygghetsrådet i Haparanda Stad anordnar utbildningen i materialet Bella - grus och glitter.

HAPARANDA2006-09-13 06:00
Genom metoder som värderingsövningar, dramatiseringar och avspänning får deltagare från bland annat skolan, kyrkan och ungdomens hus i Haparanda lära sig att själv leda tjejgrupper.
- Utvärdering av arbetet har visat att metoderna ger bra resultat, säger Åsa Olander, informatör KSAN (Kvinnoorganisationernas Samarbetsråd i Alkohol- och narkotikafrågor)

Fler tjejgrupper
KSAN är de svenska kvinnoorganisationernas samarbetsorgan för frågor som berör alkohol, narkotika och beroendeframkallande läkemedel och arbetar främst med förebyggande verksamhet. Målgrupper utgörs av flickor och kvinnor i alla åldrar.
De unga tjejerna i Haparanda ska uppmuntras att gå med i tjejgrupper för att de ska lära sig att hantera situationer då alkohol eller droger erbjuds dem.

Snart ikapp killarna
- Huvudsyftet är att stötta unga tjejer. Tjejerna är snart ikapp killarna i missbruk av alkohol och droger, säger Åsa Olander.
Deltagarna får dramatisera olika situationer och diskutera hur man kan resonera och agera i dessa.
- Vi kallar det forumspel där vi spelar upp en konfliktsituation och lämnar den olöst. Sedan diskuterar vi och prövar oss fram till olika lösningar, säger Margaretha Ingemarsson, dramapedagog.
Sedan 1993 har 6.000 personer utbildats till tjejgruppsledare och i Haparanda är det 18 deltagare på kursen. En av dem är Valle Olsson, familjeterapeut, och han ser även problem med de vuxnas beteenden.
- Vuxna vågar inte vara vuxna utan blir kompis med sina barn. De vågar inte sätta gränser, kanske på grund av dåligt samvete för att de tillbringar så lite tid med sina barn, då jobbet är så krävande, säger han.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!