Förlorade 100.000 vid kassaskåpskupp

Asplöven hockeyförening drabbades av en fräck rififi-kupp natten till måndagen. Bytet tros uppgå till 100.000 kronor - en tuff smäll för klubben.

BEDRÖVADE. Kalle Lahti, vaktmästare i ishalllen och Jan Öhman, ansvarig för Asplövens marknadsföring var bedrövade efter kassaskåpskuppen.

BEDRÖVADE. Kalle Lahti, vaktmästare i ishalllen och Jan Öhman, ansvarig för Asplövens marknadsföring var bedrövade efter kassaskåpskuppen.

Foto: Göran Lahti

Haparanda2011-10-25 06:00

Inbrottstjuvarna tog sig in i HSKT-bandys kontor genom fönstret, med hjälp av en stege, då fönstret är cirka fem meter upp längs ytterväggen. Bytet där blev litet men då togs sig förövarna in i Asplövens kontor genom att borra hål i väggen. Väl där har kassaskåpet brutits upp och länsats på kontanter.

- De har haft verktyg med sig både för att borra hål i väggen och bryta upp kassaskåpet. Otroligt fräckt, säger Jan Öhman som arbetar med marknadsföring i Asplöven.

Insiderjobb?
Förövarna har vetat det få visste - att kontoren inte är larmade, vilket övriga lokaler i ishallen är. De har dessutom sprayat de tre fönstren samt glasdörren in mot kafeterian för att kunna arbeta i fred.

- Det är inga småungar som gör så här. De har vetat precis hur lokalerna är larmade och också att det funnits pengar. Inte ens jag visste att kontoren inte var larmade. Klart man är förbannad, säger Jan Öhman.

Klubbens ordförande Erik Hornmalm är inne på att det kan vara ett insiderjobb.

- Ja, kännedomen om lokalerna och att vi just vid den här tidpunkten hade mycket pengar i kassaskåpet antyder tyvärr att det är så.

Inga matchtröjor?
Klubbordföranden är bedrövad då pengarna bland annat skulle användas till att köpa nya matchtröjor till ungdomslagen i klubben.

- Det är oerhört tragiskt. Vi behövde verkligen de här pengarna och en del av dem är också insamlade av föreningens ungdomar, säger Erik Hornmalm.

Polisen förtegen
Biljettintäkter och intäkter från barförsäljning och annan försäljning under helgens matcher gjorde att kassaskåpet var välfyllt.

- Jag är mycket frågande till hur det kommer sig att kommunen satt in larm i alla lokaler utom i kontoren, säger Erik Hornalm.

Polisen hade spärrat av kontoren och teknisk undersökning skulle ske under eftermiddagen alternativt på tisdagen.

Lotta Daniels, förundersökningsledare vid polisen Östra Norrbotten, är förtegen kring omständigheterna.

- Vi håller på att undersöka det här och kan inte säga så mycket i nuläget, säger hon.

Polisen efterlyser vittnen som gjort iakttagelser som kan sättas i samband med brottet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!