Få besökare vid mässa
Hantverksmässan Handgjort arrangerades för första gången i Haparanda i helgen. Trots att det är lönehelg och gränsstaden nyligen blivit en metropol för handel så var det glest med folk på mässan.
- Det är bara att konstatera att folk i Haparanda och Torneå inte har hittat hit, säger Margit Eklund i arrangörsstaben.
Hon menar att den uteblivna publiken har missat en bra mässa med brett och högkvalitativt utbud.
- På lördag hade vi dessutom uppträdande av folkmusikgruppen Jord och i dag har tomten varit på besök, säger Eklund.
Mycket på gång
Även bland utställarna märktes en viss besvikelse.
- Det har varit väldigt lite folk, svårt att säga vad det beror på. Kanske händer det för mycket annat i staden, säger Leif Isaksson, Ailis Keramik, Piteå.
Mässans andra dag sammanföll med skyltsöndagen med tillhörande julbasar i Folkets hus. Dessutom hade de finska handlarna öppning av julhandeln och även där hade man olika liknande arrangemang under helgen.
- Det vore kanske en bra idé att sammanföra hantverksmässan med Gränsföretagarnas mässa. Den är ju redan etablerad och brukar vara välbesökt, säger Kristina Lugnet, kommunchef i Haparanda.
Luftlandet med alla upptänkliga varianter av hoppborgar var mycket uppskattat, så bland de yngre besökarna var det idel glada miner.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!