Få besökare vid mässa

Hantverksmässan Handgjort arrangerades för första gången i Haparanda i helgen. Trots att det är lönehelg och gränsstaden nyligen blivit en metropol för handel så var det glest med folk på mässan.

HAPARANDA2006-11-27 06:00
Enligt arrangören Luleå Mäss och Kongress har drygt 1.000 personer besökt hantverksmässan under lördag och söndag.
- Det är bara att konstatera att folk i Haparanda och Torneå inte har hittat hit, säger Margit Eklund i arrangörsstaben.
Hon menar att den uteblivna publiken har missat en bra mä­ssa med brett och högkvalitativt utbud.
- På lördag hade vi dessutom uppträdande av folkmusikgruppen Jord och i dag har tomten varit på besök, säger Eklund.

Mycket på gång
Även bland utställarna märktes en viss besvikelse.
- Det har varit väldigt lite folk, svårt att säga vad det beror på. Kanske händer det för mycket annat i staden, säger Leif Isaksson, Ailis Keramik, Piteå.
Mässans andra dag sammanföll med skyltsöndagen med tillhörande julbasar i Folkets hus. Dessutom hade de finska handlarna öppning av julhandeln och även där hade man olika liknande arrangemang under helgen.
- Det vore kanske en bra idé att sammanföra hantverksmässan med Gränsföretagarnas mässa. Den är ju redan etablerad och brukar vara välbesökt, säger Kristina Lugnet, kommunchef i Haparanda.
Luftlandet med alla upptänkliga varianter av hoppborgar var mycket uppskattat, så bland de yngre besökarna var det idel glada miner.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om