"Det drabbar våra ungdomar hårt"
Idrottsföreningarna i Haparanda går samman i en manifestation mot förslaget att hyrorna i kommunens anläggningar ska höjas med 150 procent.
TUFF SMÄLL. En höjning av hyrorna i kommunens anläggningar skulle bli en tuff smäll för idrottsrörelsen i Haparanda, menar Kurt Klockare, ordförande i HSKT.
Foto: Göran Lahti
- Nu har gränsen passerats. Våra ungdomsledare, föräldrar och andra anhöriga lägger redan ner ett otroligt ideellt arbete för att hålla igång de unga i Haparanda. Hur ska de orka dra in ytterligare pengar? Går höjningen igenom har flera erfarna idrottsledare sagt till mig att de lägger av, säger han. Kurt Klockare lyfter fram den höga arbetslösheten i Haparanda samt att det finns många ensamstående föräldrar som har svårt att få ihop pengar till avgifterna. Hyreshöjningen kan leda till utslagning, menar han. - Det är så lite pengar som kommunen får in på höjningen men för oss är det stora pengar. I stället har kommunen satsat på att köpa datorer till politikerna, säger Klockare. Kurt Klockare är inte ensam om att vara förbannad. I dag, tisdag, genomför idrottsrörelsen en manifestation genom ett fackeltåg som startar vid 17-tiden från Aspenhallen och går till kommunhuset där företrädare för kommunen ska få stå till svars för förslaget. Samma hyra 20 år
Kåre Strömbäck (S) är ordförande i barn- och ungdomsnämnden: - Vi har haft samma hyra i 20 år och höjde nu efter att ha jämfört med andra kommuner. Vi ligger fortfarande under det som flera andra kommuner tar, säger han. Förstår du reaktionerna? - Ja, det blir ju alltid reaktioner när man höjer avgifter, så brukar det vara. Varken Kåre Strömbäck eller kommunalrådet Gunnel Simu (S) kommer att närvara i kväll då de har ett möte i Stockholm samtidigt. Inte heller fritidschefen Allan Fjellvind som presenterat förslaget kan delta då han är på semester. Kommunpolitikern Monica Täikkö (V) tänker dock delta - även i fackeltåget. - Det här är inte bra. Bidragen har redan skurits ned så mycket inom fritidssektorn och det här drabbar våra ungdomar hårt, säger hon.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!