Attack på poliser utlagd på nätet

Minst två videoklipp som visar poliser i Haparanda bli attackerade av ungdomar har blivit upplagda på en välkänd internetsajt.

Haparanda2010-07-03 06:00
I klippen som florerat på internetsajten sedan i måndags omringas poliserna av skrikande ungdomar medan polispatrullen gör ett gripande. Bilderna visar hur poliserna under flera minuter attackeras med mängder av glåpord medan den gripne unge mannen gör motstånd. Sedan blir en av poliserna utsatt för våld. Han vacklar till och tar sig för huvudet. Gripandet avbryts och poliserna tar skydd i sin bil. Händelsen utspelade sig i Haparanda under midsommarhelgen och polisens utredningschef Jan Nilzon bekräftar att en förundersökning påbörjats. Han vill dock på grund av utredningssekretess inte uttala sig om vad som hänt.
Brotten som utreds i förundersökningen rubriceras som våld mot tjänsteman, våldsamt motstånd och främjande av flykt. Två personer är misstänkta och polisen ska nu prata med personer som kan vittna om händelsen. - Personer ska höras och det kommer att ske under sommaren, säger vice chefs-åklagare Thomas Ennefors. Han säger att dessa brott är "otroligt vardagliga" och "typiska", speciellt om det handlar om berusade ungdomar. Men att filmer som dessa läggs ut på internet tror Thomas Ennefors är mer ovanligt. - Om det är som beskrivet så motverkar de (klippen) snarare sitt syfte, säger han.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om