Älvsbybo fick fängelse för dieselsmuggling

Ett års fängelse och 150.000 kronor till staten. Så löd tingsrättens dom mot en man i Älvsbyn som under två år överfört 280.000 liter finsk diesel till Sverige.

HAPARANDA2008-12-09 06:00
Den 34-årige mannen hävdade att all diesel inköpts för eget bruk och åberopade det pilotfall där ett domslut medgav införsel för privat bruk, det så kallade Granbergmålet från februari 2008. Enligt det målet har Hovrätten i Övre Norrland slagit fast att privat införsel är utan undantag skattefri tills lagstiftningsarbetet leder till anpassning till svensk lag. Älvsbybon medgav alltså att han fört in finsk diesel men bestred den omfattning som Internationella åklagarkammaren byggt sitt åtal på. Enligt kammaråklagare Aino Ahlhem har mannen fört in 280.000 liter finsk diesel utan att betala skatt och sedan sålt den vidare, samt även köpt finsk diesel i Sverige till försäljning. Tullverket har vid flera tillfällen beslagtagit finskolja av 34-åringen men lämnat tillbaka den då han bevisat att den köpts i Sverige. Älvsbybons förtjänst från försäljningen till privatpersoner har inte redovisats till skattemyndigheten. Målet rör främst införseln till Sverige av finsk rödmärkt brännolja. Beslagtagna fordon
Tingsrätten har sedan tidigare beslagtagit två av mannens fordon eftersom de anses vara hjälpmedel till brottslig verksamhet. Den 34-årige Älvsbybon dömdes till ett års fängelse mot sitt nekande. Domen rör tre olika brott, olovlig förflyttning av punktskattepliktiga varor, grovt skattebrott och grovt bokföringsbrott. Enligt kammaråklagaren har mannen bedrivit svart näringsverksamhet och därmed inte varken betalat skatt för sina inkomster eller bokfört sina affärsuppgörelser. Totalt handlar detta om förlorade skatteintäkter på drygt 1,1 miljoner kronor för staten. Mannen som satt häktad mellan 1 april och 19 maj 2008 får räkna bort den tiden från fängelsedomen. Eventuell överklagan ska ske senast 29 december till Hovrätten för Övre Norrland.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om