I en debattartikel i Haparandabladet meddelar företagsledaren Roger Akelius att han är beredd att satsa 50 miljoner på språkundervisning och yrkesskola för flyktingar i Haparanda. "Målet är att integrera flyktingar till lönsamma medborgare på en tredjedel av nuvarande tid, att statens kostnader minskar med en miljon kronor per flykting och att Haparanda kommun utvecklas markant och får lägst tio procent i ökade skatteintäkter", skriver Roger Akelius.
Akelius Foundation donerar 20 miljoner till svenskundervisning och erbjuder att gå in med 30 miljoner till för att starta upp en yrkesskola för arbetslösa med bygginriktning.
Miljardären räknar upp flera byggprojekt som han vill se bli verklighet, en högklassig camping, verkstäder och en körkortspark. Akelius vill i ett första steg se att de femhundra asylsökande som nu bor på Cape east flyttas från huvudbyggnaden till eget boende.
"I Svenskbyn skapar de arbete och egna företag, inget hindrar att någon startar en tillverkningsindustri", skriver han.
Nu vill Akelius att Haparandas politiker jobbar för att göra det möjligt genom att få till ett undantag att driva yrkesskola för flyktingar som ger studiebidrag för praktikarbete.
"Låt verksamheten starta som en test. Utvärdera efter två år. Vågar makthavarna i Stockholm pröva detta koncept? Jag vill visa att invandrare är lönsamma för Sverige".