Vite för bryggeriägare

Ägaren till den gamla bryggerifastigheten i Gällivare tvingas betala 50.000 kronor i vite för att inte ha följt miljö- och byggnadsnämndens uppmaning att rusta upp fastigheten.

Gällivare2012-09-08 06:00

Mark- och miljödomstolens dom i veckan innebär, åtminstone tillfälligt, slutet på en flera år lång konflikt om fastighetens skick mellan ägare och kommunen.

Domen innebär också att det ursprungliga viteskravet på 100.000, halveras.

Ulf Normark, miljö- och byggnadsnämndens ordförande, är ändå tillfreds med domen.

-  Mark- och miljödomstolen har varit här och gjort en syn och efter det tagit ett beslut som visar att vår handläggning varit berättigad och det tycker vi är det viktiga, säger han.

Fastighetens ägare har underrättats men vill inte kommentera domen.

Grannar nöjda
Boende i intilliggande bostadsområde anser att domen är berättigad.

-  Med tanke på hur fastigheten åldrats och det tydligt bristande underhållet så tror jag det flesta har förståelse för kommunens krav. Det jag tror de flesta här hoppas på är att vi nu ska få se en förändring. Vilken fastighet som helst som inte underhålls blir ju en ruin till slut och någon sådan vill nog ingen i det här området ha som dagligt blickfång, säger en av de intillboende fastighetsägarna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om