Snart fest för nya Storgatan

Den nya Storgatan slutbesiktas och blir körklar i oktober. Handlarna och allmänhet gläds och nu planeras en invigningsfest. - På något sätt måste vi fira hur fint det blir, tycker man.

ETT VERKLIGT LYFT. Butiksinnehavaren Inger Nordvall och andra handlare i centrum planerar nu en invigningsfest nör Storgatan slutbesiktas i oktober.

ETT VERKLIGT LYFT. Butiksinnehavaren Inger Nordvall och andra handlare i centrum planerar nu en invigningsfest nör Storgatan slutbesiktas i oktober.

Foto: kenth bergmark

GÄLLIVARE2008-09-18 06:00
Det har gett både ris och ros till kommunledningen i Gällivare som innan sommaren beslutade att till fördubblade kommunala kostnader ändå ge klartecken för en ombyggnad av delar av Gällivares mest central gata, Storgatan.Kritikerna som ansett att det finns andra viktigare saker att lägga pengarna på kan hitta ny ved att lägga på kritikerbrasan när det nu troligen visar sig att kostnaderna blir något högre än den senaste kostnadsberäkningens 5,6 miljoner kronor.Hur mycket är oklart men inte ovanligt i sådana här sammanhang enligt projektledaren Sven Erik Möller vid kommunens SOT-förvaltning som utlovar premiärkörning i slutet av oktober.Butksägarna tillhör de nöjdas skara.Ett lyft
- Det här är ett lyft för hela orten. Nu har vi jättebreda trottoarer med markering för synskadade. Det ger möjlighet för oss handlare att använda det väggnära trottoarutrymmet till att ställa ut kortställ, mindre bord eller blomkrukor och det ger på en gång ett mer levande och ett snyggare centrum. Jag är enbart positiv. Men det har varit en lite jobbig sommar eftersom ventilationen inte fungerat, men man står ut när man ser att man har något bättre att se fram emot, säger Inger Nordvall, en av butiksinnehavarna vid Storgatan som bara märkt av en mindre intäktsminskning under ombyggnadsperioden och som berömmer entreprenörsföretagens anställda. Roger Strömberg, en annan av butiksinnehavarna, är lika positiv.-  Det blir jättefint. Nu väntar jag bara på att den ska öppnas. Och då redan nu den del som tycks vara färdig. Men visst blir det bra. Det här är något vi alla väntat på. Det parkeringsförbud som rått här men som ingen brytt sig om tas också bort och de handikappade får näraliggande parkeringsplatser. Invigningsfest
Nu planerar butiksinnehavarna längs Storgatan och ortens andra köpmän en invigningsfest.- Stan får ett helt nytt utseende och det är bra för både ortsborna och turisterna, säger turistdrottningen Inger Junkka.Mackföreståndaren Kjell Hansson är lika invigningsfestinriktad.- Vi måste hitta på kul grejer och en invigningsfest i oktober då Storgatan öppnas är både en befogad och kul grej för hela orten, tycker han.Kanske jättetårta
Kuriren kan avslöja att det kan bli fråga om att bjuda innevånarna på en bit jättetårta och kommunalrådet kan finnas på plats med bandklipparsax i hand.Men ännu är inte detaljerna spikade.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om