Skrattframkallande vinprovning

Hallå där Peter Wahlbeck, som befinner sig i Gällivare tillsammans med sommelier Jonas Berger, för en vinprovning som sedan mynnar ut i stand-up.

"Det här är ett nytt koncept som funkar väldigt bra", säger Peter Wahlbeck om kvällen med vinprovning och stand-up.

"Det här är ett nytt koncept som funkar väldigt bra", säger Peter Wahlbeck om kvällen med vinprovning och stand-up.

Foto: Mats Bengtsson

Gällivare2015-03-13 09:48

Hur kommer man på en sån här idé?

Det är min idé sen en lång tid tillbaka, jag tycker att vin och stand-up passar bra ihop. Det blir mer en helhet och man lär känna publiken på ett helt annat sätt. Underhållning och vin är en bra kombo och man får två underhållningar i en smäll.

Hur ser upplägget ut?

Man får smaka, lukta och lära sig och jag som konferencier plockar upp frågor från publiken. Sen blir det renodlad stand-up.

Hur har konceptet bemötts på andra orter?

Det har gått väldigt bra. Det blir en skön stämning för man kan ju inte vara så många personer på en vinprovning. Det blir små, intima grupper.

Kan du säga något som inte passar ihop med stand-up?

Hm. Skoterkörning. Det går inte ihop med varken vin eller stand-up.

Vad har du för förhoppningar för helgen?

Jag har ju varit här för många år sen och jag hoppas på att hinna åka lite skidor också.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om